1

Вчені навчилися за допомогою нової техніки аналізу геному визначати, від кого з батьків людині дісталася та чи інша ділянка ДНК, повідомляє видання Nature Biotechnology.

«Ця техніка дасть лікарям-клініцистам можливість більш точно визначати індивідуальний ризик розвитку захворювання у пацієнтів. Він може трансформувати персоналізовану медицину», — розповів Бінг Рен з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго (США).

Досі техніки розшифровки генома не дозволяли визначити, яка з копій генів дісталася людині від батька, а яка — від матері.

Однак Рен і його колеги розробили техніку, яка дозволяє вирішити цю проблему. Вона дає можливість швидко визначити, які варіанти генів зустрічаються разом на одній ділянці хромосоми і, отже, дісталися людині від одного з батьків.

Завдяки новій техніці медики зможуть визначати індивідуальну схильність людини до захворювань. Наприклад, ризик розвитку раку часто пов’язаний з більш ніж однією мутацією в ДНК.

Можливість визначити, на одній хромосомі перебувають ці мутації або на різних, дозволяє точніше розрахувати ризик виникнення хвороби. Так, якщо обидві мутації опиняться на одній хромосомі, є більше шансів, що друга, «здорова» хромосома, зможе це компенсувати.

Також метод Рена і його колег допоможе простіше визначати, чи підходить пацієнту донорський орган. Крім того, він може використовуватися для аналізу шляхів міграції людей і виявлення їхніх предків.

(http://ua.korrespondent.net/tech/science/3203356-diahnostyka-maibutnoho-vcheni-navchylysia-vyznachaty-vid-koho-z-batkiv-uspadkovani-variatsii-hena).